آمادگی برای تشکیل کمیته مشترک علم و فناوری ایران–سوئد

ایران بیش از هزارجلد کتاب به دانشگاههای جنوب شرق آسیا اهدا کرد
۱۳۹۶-۱۰-۲۹
ثبت‌نام ترم تابستان ۹۷ شروع شد
۱۳۹۷-۰۴-۰۲

آمادگی برای تشکیل کمیته مشترک علم و فناوری ایران–سوئد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که با حضور جمعی از معاونان و مدیران بین‌الملل و نمایندگان دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری علاقه‌مند به همکاری با دانشگاه‌های برتر سوئد و با حضور مسئولان سفارت سوئد در تهران برگزار شد، دکتر کوهیان، به روابط بسیار نزدیک علمی و تحقیقاتی با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا اشاره کرد و امضای تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و سوئد در سفر نخست وزیر این کشور را در روابط علمی دو کشور حائز اهمیت دانست و بر ادامه این همکاری دو جانبه تاکید کرد.

معاون مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم با اشاره به هدف و رسالت تشکیل کارگروه هماهنگی و پیگیری همکاری‌های علمی با کشور سوئد و سابقه همکاری دانشگاه‌هایی مانند ملایر، تهران و گیلان، برای توسعه و گسترش همکاری های آکادمیک میان دو کشور اعلام آمادگی کرد.

وی با یادآوری انجام پروژه‌های کلان GIS بین دانشگاه لوند سوئد و دانشگاه ملا‌یر و تربت حیدریه ایران با حمایت یک میلیون یور‌ویی اتحادیه اروپا، بر انجام برنامه‌های گسترده در بخش پروژه‌های مشترک و در چهارچوب برنامه horizon2020 به ویژه با کشور سوئد، تاکید کرد.

دکتر کوهیان تصریح کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آماده است تا در حوزه‌های انجام پروژه مشترک، تبادل استاد و دانشجو، راه‌اندازی دوره مشترک آموزشی با موسسات و دانشگا‌ه‌های کشور سوئد را گسترش دهد.

خانم ورونیکا نوردلوند، دبیر دوم بخش فرهنگی سفارت سوئیس در تهران نیز در این نشست، بر آگاهی از میزان پیشرفت علم و فناوری در ایران و همکاری‌های خوبی که سوئد در زمینه‌های مختلف با ایران، برقرار کرده است، اشاره کرد.

در ادامه نشست، نمایندگان دانشگاه های لوند، مالمو، هالمستاد، بوراس، لینه یوس و چارلمز و انیستیتیو سوئد به معرفی دانشگاه خود و ظرفیت های همکاری آن پرداخته و توضیحاتی در خصوص رتبه‌بندی دانشگاه ها و همکاری های اخیر با دانشگاه های ایران ارائه کردند. هیات سوئدی همچنین از پیشنهاد طرف ایرانی برای برگزاری روز علم ایران و سوئد در سال ۲۰۱۹ میلادی استقبال کردند.

بر اساس این گزارش، اعضای هیئت سوئدی ضمن اعلام اطلاع از موفقیت روز افزون اساتید و پژوهشگران و دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های سوئد، برای گسترش همکاری با دانشگاه های ایران ابراز تمایل کردند.

مدیران و نمایندگان دانشگاه های تربیت مدرس، ملایر، گیلان، کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، صنعتی اصفهان، پژوهشگاه های ملی مهندسی ژنتیک و مواد و انرژی و همچنین پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری ضمن ارائه گزارش مختصری در مورد معرفی دانشگاه، پارک و پژوهشگاه خود و فعالیت‌های علمی آکادمیک در زمینه‌های بین‌المللی شدن و ایجاد پروژه های مشترک؛ زمینه‌های علاقه مندی خود برای همکاری با دانشگاه های سوئد را برشمردند.

در این نشست همچنین طرفین توافق کردند همکاری‌های آتی را با محوریت انجام طرح های مشترک، همکاری در حوزه علوم اجتماعی، تلاش برای هماهنگی همکاری در حوزه Double Degree ، پیگیری و اجرای یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور و همچنین تشکیل کمیته مشترک برای تصمیم گیری و پیگیری مفاد آن، تشکیل کنسرسیوم روسای دانشگاه ها ( Meeting of Rectors )، ایجاد معیاری برای تامین اعتبارات مشترک برای تبادل استاد و دانشجو ( schemes Financial issues ) پیگیری کنند.

هیات نمایندگان دانشگاه های سوئد که از روز دوشنبه در تهران حضور دارند، با مسئولان بین‌الملل و اعضای هیئت علمی دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف نیز دیدارهایی داشته‌اند.

م.ع ۶۰/ ع.ع ۵۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *